Директорът на Софийската стокова борса с ужасяващи подробности за драмата със зърното

васил симов

От началото на март няма никакви сделки на Софийската стокова борса. Всеки казва, че изчаква да види държавата на колко ще купува. Това обясни в „Денят започва“ по БНТ Васил Симов, изпълнителен директор на Софийската стокова борса.

Пазарът вървеше доста предвидимо до Нова година, естествено пшеницата започва да поскъпва през зимата и през декември – януари започна едно поскъпване. Някъде към края на февруари, когато започна и войната в Украйна, рязко цените тръгнаха нагоре. Украйна престана да дава котировките, тъй като борсата й спря да работи, допълни Симов.

По думите му, последните 2-3 дни се намираме в период от леко поевтиняване, но скокът от 30% след войната в Украйна не може да бъде компенсиран. Това ще стане възможно с прибирането на новата реколта.

Аз лично очаквам тези цени да тръгнат леко надолу в края на април и особено през май, обясни Симов.

Ние в Черноморския басейн ще усетим по-засилено търсене, тъй като Украйна не може да изнася. Това е шансът на българските търговци сега да успят да изнесат по-големи количества зърно, за да се внесат свежи пари. Чуваме, че и държавата ще се появи като купувач, а това са добри новини за българските търговци, обясни Симов.

Торовете са необходими за едно нормално производство на зърно, по-скоро проблемът е в цената на природния газ, допълни той.

Торенето на пролетниците ще е малко по-скъпо, но торове се произвеждат и в България и производителите гарантират, че ще има достатъчно торове.

На 1700 долара за тон е замръзнала цената на олиото през последните дни след много рязкото качване. Това показват данните от най-голямата борса в Ротердам.

При прекалено голям скок на цената дори се прекратява търговията, за да се успокои положението, обясни Симов.

Украйна произвежда над 30 млн. тона слънчоглед и тя е най-големият износител, затова сега суровината слънчоглед поскъпва.

Ние не сме зависими от слънчогледа в Русия и Украйна, категоричен е Симов.

Според него обаче, в световен аспект ще има недостиг на слънчоглед, докато в България има слънчоглед и проблем с олиото нямаме. Тепърва се сеят слънчогледът и царевицата, които се жънат през септември. Надявам се реколтата да е добра, допълни Симов.

Това, което може да спре цените на олиото, е по-слабото търсене, защото няма недостиг на олиото, категоричен е Симов.

Той подчерта, че трябва да пазаруваме от магазините само това, което ни трябва, а не да се презапасяваме.

Симов е категоричен, че растящата инфлация ще остави своя отпечатък и върху цените на основните стоки у нас. Затова сега е моментът да изнасяме, за да има възможност да компенсираме.