Вижте каква била схемата за ползването на безработните лица, които уж са назначени на работа! Истински ли са трудовите им договори?

bananas-698608__340

Фиктивните назначения на безработни на трудови договори в несъществуващи фирми са вероятно част от схема за доказване на персонал. Хипотезата изрази Теодора Дичева от Главната инспекция по труда, предаде бТВ.

Тя посочи, че са имали случаи на назначени по 15-20 заварчици и вероятно това е целта на тези „работодатели” – да покажат, че при тях работят конкретен брой хора. „Тази схема като ефект за гражданите е, че виждат трудовия си договор на монитор, той не съществува – няма трудово правоотношение, няма и действителен работодател”, коментира тя.

Прави се регистрация в регистъра на трудови договори за трудово правоотношение. И когато работник тръгне да получават обезщетение в бюрото по труда в регистъра виждат тази регистрация, че този човек работи.  От 2014 г. има ред, по който проверяваме на такива фиктивни работодатели. По правна процедура служебно даваме информация и НАП прекратява регистрацията, уточни още Дичева.

Тя посочи, че прокуратурата трябва да установи откъде изтичат личните даннина засегнатите хора и препоръча да се извади ПИК и така всеки човек да следи какво се случва с данните му.

Любомир Иванов, който е един от потърпевшите, е подал сигнал в прокуратурата. Той е бил назначен за 510 лв. като портиер и му се плащат добри осигуровки. Юлиян Русев, също потърпевш е обиколил няколко институции преди да разбере къде да подаде жалба и кой може да прекрати този договор.

Напишете коментар

Вашият e-mail адрес няма да бъде публикуван.