Бойко ли го прати да разкрие какво следва след ротацията: Борисов, Пеевски и Петков стават министри!?

payimage-560212

Дано да проработи тази формула, въпреки че е много екзотична и в някакъв момент ще трябва да се преосмисли. Трябва да има ясни механизми за взимане на решения, какви са форматите.

Това заяви зам.-шефът на ГЕРБ Даниел Митов по Нова тв.

Големият проблем в момента е, че тежестта и политическата легитимност се измести към парламента в такава степен, че никой не гледа към изпълнителната власт като към авторитет, който задава пътя и тона, коментира Митов. Заради екзотиката в тази формула партийните лидери са в парламента, те не са премиер, вицепремиер, министри и т.н., а са в парламента, и затова всичко гледа натам, затова се налагат непрекъснати консултации. А в същото време няма механизъм, който да официализира структурата на сглобката. За работа се работи, но какво е изработено – не знам. Дори да се изработи такъв механизъм, отново ще продължава да ражда същите проблеми, защото самото правителство няма да е съставено от лидерството на партиите, които де факто имат тежест в парламента, обясни зам.-шефът на ГЕРБ.

На въпрос дали трябва лидерите на партиите да бъдат част от следващия МС, Митов отговори: Ненапразно, когато развитите демокрации съставят правителства, слагат лидерите си напред като министър-председател, министри, за да може именно да се пренесе тази легитимност и правителството да може да върши работа, министрите да могат да разчитат на подкрепите от парламентарните си групи, те са отговорни пред тя, но и имат пряка връзка с тях, могат бързо и качествено да комуникират.

Констатирам факт, по принцип така се прави – отговори Митов на въпрос дали това означава, че Кирил Петков и Бойко Борисов трябва да бъдат част от правителството. Заради обстоятелствата в последните няколко години имаме правителство, подкрепено от някакво мнозинство, което върши нещо. Честно казано, не знам какво се върши, но от време на време се появяват някакви работи, които ни изненадват. И публично започват да се развиват сюжети, без които може да си мине при по-добра комуникация.

Не мисля, че такава заявка е правена изобщо, каза Митов на въпрос за Делян Пеевски, който преди дни каза, че е готов да е премиер, след като Николай Денков не се справя със снега. Това беше в друг контекст, изобщо не е коментиран подобен сценарий, категоричен бе зам.-шефът на ГЕРБ.

Когато стигнем до ротацията през март, ясно е, че Габриел поема поста премиер, можем да коментираме има ли някакво калибриране на начина по който функционират механизмите в момента в (не)коалицията, обясни още Митов. И отказа да отговори на въпрос дали ще има смяна на министри тогава с обяснението „ще го мислим, когато му дойде времето“. Това са разговори, които тепърва ще се водят, ако има министри, които не се справят, но не е на дневен ред, допълни той.

Промените в конституцията са много тежък тест дали конфигурацията и този парламент имат бъдеще. След това идва бюджетът – ако той не бъде гласуван, това е страшен сигнал, предупреди Митов.