Само в 7DniSofia.bg

Десният Георги Харизанов пое телевизия „Европа“. Кой е собственикът й?

27033.jpg.pagespeed.ce.H-YmS2FVkk

Заместник-председателят на Института за дясна политика и бивш шеф на „Напоителни системи“ Георги Харизанов пое управлението на телевизия „Европа“. Пред „Капитал“ той уточни, че е получил предложението да стане част от телевизията от новия собственик на медиата Добрин Иванов, а за поста изпълнителен директор е одобрен след заседание на общото събрание на дружеството, проведено на 8-ми ноември. Той заменя Иван Кацарски, който заемаше позицията. Харизанов ще продължи да води и предаването „Реакция“, което е съвместен проект на телевизия „Европа“ и Института за дясна политика. Преди да се премести в новия канал, предаването се излъчваше в близката до Делян Пеевски медиа „Канал 3“.

През последните години телевизия „Европа“ се откроява като проправителствена медиа, която защитава политиката на ГЕРБ. Това личи през съдържанието и подредбата на новините.

Самият Харизанов, освен че води предаване по свързваната с Пеевски „Канал 3“ е и в близки отношения с премиера Бойко Борисов. „Капитал“ се свърза с Добрин Иванов, който обясни, че плановете му за телевизия „Европа“ са да бъде „информационна и различна“ от другите канали на пазара. Той уточни, че на повече въпроси може да отговори по-късно.

Кой е собственикът на Европа

От извлечението на книгата на акционерите в Търговския регистър се вижда, че едноличен собственик на капитала на телевизия Европа“ от юни 2017 г. е Добрин Иванов. Той обаче влиза в телевизията с дял от 40% още през юли 2015 г. Останалите 60% се държат от „Бета 1“ АД управлявана от Станислав Горановски. Предишния собственик на медиата Емил Стоянов напуска поста си на председател на управителния й съвет през септември миналата година. Той управлява телевизията 16 години.

Името на Иванов се появи последно през това лято около опита на държавата да национализира „Дунарит“. Неговата фирма „Дипи“ придоби от свързаната )с Делян Пеевски вземане от оръжейния завод, което няколко седмици по-късно продаде на синдиците на КТБ, срещу обещание да му бъде платено с активи на банката, които вече са били предлагани на търгове, но не се е намерил купувач. Досега няма информация какви точно активи е получил, като от Фонда за гарантиране на влоговете (който контролира несъстоятелността) отказват да предоставят такава информация, включително и при запитване по Закона за достъп до обществена информация.

Добрин Иванов преди години стана известен с амбициите си за строежи на Иракли. „Дипи“ има едва 15 хил. лв. приходи за 2016 г. Той е собственик и на „Емона 2000“, която има бизнес със заведения и ресторанти и през 2016 г. е имала персонал от 78 души. Отчетът на дружеството е странен – то работи на огромна загуба: например за миналата година приходите са били 846 хил. лв., а разходите – 3.2 млн. лв., през 2015 г. постъпленията са 695 хил. лв., а разходите – 2 млн. лв. Компанията има активи за 23 млн. лв., като земята е оценена на почти 4 млн. лв., а незавършеното производство (вероятно сграда) – на 10 млн. лв.

Иванов има връзка и с военния сектор, той държи 90% от „Трансмобил“, която участва в секторното сдружение на оръжейните фирми и за миналата година има оборот над 50 млн. лв.

Напишете коментар

Вашият e-mail адрес няма да бъде публикуван.