Великденските празници неминуемо бяха повод за радостни събирания с близки и роднини. Много жители на София отпътуваха за родните си места, за да отбележат празника, който тази година за някои предостави цели шест почивни дни. Други избраха да прекарат дните извън страната. Турция и Гърция са сред основните предпочитани дестинации. Така столицата ни остана без значителна част от населението си. Жител на града се разходи из улиците през вчерашния ден. Той запечата в снимки колко пусто и празно е по обикновено най-натоварените места.

Кадрите бяха публикувани в социалната мрежа с коментар:

„У майкини“ 2024г. София Възкръсна 05.05.2024. Софиянци са 500 000, останалото сте спам!.“

Естествено това провокира една добре позната дискусия – кой е от село и кой кореняк софиянец. Над 200 души изразиха мнението си, а по „традиция“ не липсваха и малко по-хапливи коментари.

Вижте част от тях:

„Да се не връщат.“

„По-добре по родните места при родителите, отколкото на терминал 2. Христос воскресе!“

„Красота, ако се задържи така снай-голям кеф ще си се прибера.“

„Толкова хубаво се получава по празниците.“

„Всички селяни се прибраха по родните си места.“

„Ако го няма “спама”, удобствата на София породени от инвестициите в града, които поражда точно броя работна ръка, която идва точно от провинцията, ще изчезнат. Та точно заради броя хора, София е това, което е, за да имате “кореняците” удобствата на мегаполиса, трябва да търпите и минусите. Безплатен обяд няма.“

„Както съм казвала много пъти – ако нямаш апартамент, си просто син на майка си, а не софиянец.“

„Тоя е изпуснал рейса за неговото село и е решил да снима.“

„Напомня ми за филма „Аз съм легенда“, толкова празно изглежда.“

„София винаги е била обикновено село, просто навалицата в последните 100 години му придава вид на град, но все пак си остава един крайпътен „хан“ пълен с объркани хора от всички краища на България.“

„Викаш, ако си от София, никога не напускаш града?“

„Аз лично живея в провинцията и когато ми се налага да ходя в Софията от Хемус като идвам и като видя оная пелена смрад над града… Направо ми се иска да обърна колата обратно.“

„След Освобождението София е с население малко под 12,000 души. През 1880 г. е първото официално преброяване, което твърди, че софиянци са около 20,000 души. Много малко хора имат правото да се нарекат софиянци. Всичко друго е “спам”, а много вероятно и самият автор на поста.“

Снимки: Atanas Finkov