След отказа от парламента: Костадинов призова президента да насрочи референдум за еврото

873551

Призовавам българския президент като гарант за националното единство и като последна останала гарантираща фигура, заедно с институцията на Конституционния съд, да насрочи референдум и едновременно с това да зададе въпрос на Конституционния съд. Това каза лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов на брифинг в Народното събрание.

Малко преди това парламентът отхвърли предложението на „Възраждане“ за провеждане на национален референдум за запазване на българския лев.

Според Костадинов с решението си парламентът е нарушил закона. „Допуснаха една много сериозна грешка и сега заради това има председателски съвет“, коментира той.

„Те не гласуваха предложението на правна комисия, а предложението на „Възраждане“, а няма предложение на „Възраждане“, а на комисията“, добави той.

„Решението на комисията е да не се свика референдум, съответно ние трябваше да гласуваме „против“ това решение, защото ние сме „за“ да се свика референдум. А тези хора, които са „против“, трябваше да гласуват „за“ решението на комисията, защото са „против“ да се свика референдум“, обясни Костадинов.

„В договора за членство на България в ЕС няма дата за приемане на еврото, затова няма отлагане, затова и ние нищо не нарушаваме“, каза още той.

В Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление е записано, че предложение за произвеждане на национален референдум се отправя до Народното събрание от: не по-малко от една пета от народните представители; президента; Министерския съвет; не по-малко от една пета от общинските съвети в страната; инициативен комитет на граждани с избирателни права, събрал не по-малко от 200 000 подписа на граждани с избирателни права. Народното събрание приема решение за произвеждане на национален референдум, когато това е поискано от инициативен комитет с подписка, съдържаща подписите на не по-малко от 400 000 български граждани с избирателни права. Президентът на Републиката в срок до един месец от обнародването на решението на Народното събрание за произвеждане на референдум определя датата на референдума, която не може да е по-рано от два и по-късно от три месеца от датата на обнародване на решението на Народното събрание.