Ексклузивно: Главният секретар на МВР Петър Тодоров разкри как точно се купуват гласове

8cfdee847a97a1f057b437855985e0cf

Обещават се опрощаване на дългове, на вноски по бързи кредити, осигуряване на хранителни стоки и социални услуги, казва той

Цената за купен глас на предстоящите избори е над 100 лв., но заедно с това се предлага опрощаване на дългове, на вноски по бързи кредити, осигуряване на хранителни продукти или някакви социални услуги. Това стана ясно от думите на главния секретар на МВР в предаването „Неделя 150“ на БНР, който бе запитан дали цената наистина вече е 150 лв. Според него досъдебните производства вече са 2,5 пъти повече и МВР е мобилизирало целия си наличен ресурс за предотвратяване на корпоративния вот.

„Профилактиран е контингентът, извършващ тези престъпления, работи се активно, за да се ограничи това грозно явление – уточни той. – Няма да коментирам дали всички партии го правят, това ще се разбере след вота по преписките, тогава ще стане ясно коя политическа сила е причина за дадено досъдебно производство.“

На въпрос, свързан с отпуснатите от ЕК 600 млн. евро за спряване с мигрантския натиск, той уточни, че за Комисията българо-турската граница е приоритетна.

„Ако броят на недопуснатите в страната през 2019 г. е 7500 души, през 2020 г. те са 14 хил., през 2021 г. – те са 25 хил., а за 2022 – 168 хил. Тези средства ще бъдат отпуснати за техника, оборудване, камери, сензори, транспортни средства, щатове. За последните 10 години са съкратени 2 хил. щата. Сега ще бъде финансирано разкриването на допълнителни 2 хил., но ще отнеме време тези хора да бъдат обучени.“ Според Тодоров 110 км от граниата не са технически осигурени и се пазят само с жива сила.

„Останалите 200 км имат някакво техническо осиуряване, но то трябва да се подобри и там да има нови служители, защото сега ангажиментите се поемат от командировани“, посочи още той.Според него за да се пресекат каналите за нелегален трафик на мигранти са необходими усилия в две посоки.

„За да се ударят горните нива на тези организирани престъпни групи е необходимо съдействието и на други страни – отбеляза комисар Тодоров. – Имаме група с Турция, Сърбия, Австрия, като стремежът на министър Демерджиев е да се създаде група и с Европол и засегнатите страни по трасето.“

Второ, наказанията в НК са изключително занижени.

„Ако за м.г. имаме 3000 присъди, от тях само около 150 са ефективни, като те са до 5-6 месеца, а в съседните държави се налагат десетки години ефективно излежаване в затвора – съобщи още главният секретар на МВР. – Предложихме още през ноември да се направят промени в тези текстове, но това не се случи, дано бъдещият парламент реши тази задача.“

Според комисар Тодоров битовата престъпност се е повишила с 2,5%, защото е нараснала с 4% разкриваемостта.

„Ние сме търсели тези престъпления, констатирали сме ги и са образувани бързи производство, но тезата, че има ескалация на битова престъпност – е политическо говорене – бе категоричен още той. – При телефонните измами също имаме добри резултати. Имаме задържане на предходни нива и повишаване на разкриваемостта.“