Влизането и проверката на европейската прокуратура в „Булгартрансгаз“ е заради злоупотреба с европейски средства по стратегически европейски проекти. 

Това коментира Мартин Владимиров, старши анализатор в енергетиката в Център за изследване на демокрацията, пред БНР.

 

„На този етап няма официална информация за повода на действията на Европейската прокуратура, мисля, че сигурно не става въпрос за разследване на конкурентните практики, защото тя няма мандат, това го прави ГД „Конкуренция“.

По-скоро става въпрос за злоупотреба с европейски средства, финансирали мащабни проекти за изграждане на газопреносна мрежа или разширението на Чирен, по-скоро е за Чирен“, обясни той.

И допълни, че към момента ГД „Конкуренция“ разследва сделката между Боташ и Булгаргаз, „защото потенциално нарушава правота на ЕС като не се позволява участието на трети страни“.

Той обясни, че Европейската прокуратура е доста амбициозна, когато става въпрос за проекти от трансграничен интерес.

„Това са стратегически средства за намаляване на зависимостта от Русия.

В завладяната българска енергетика, през последните 15 години, всички правителства са участвали в подобни схеми за осигуряване на частни субекти при големи обществени поръчки в енергийния сектор. Концентрацията в обществените поръчки още от 2009 г. и играчите на пазара, са едни и същи. Те просто си сменят имената, но олигархичните кръгове зад тях са същите“, коментира Владимиров.

По думите му зад паравана „диверсификация на газови доставки“ се изразходват много пари, Чирен и вертикалния газов коридор, а тези проекти не целят промяна на стратегическия курс на страната, а частни интереси.