Само в 7DniSofia.bg

Обстановката в София след снощната буря вече е нормална, каза Йорданка Фандъкова! През цялата нощ екипите на аварийно-спасителното звено и Пожарната продължиха да…

йорданка фандъкова 3

Обстановката в София след снощната буря вече е нормална, каза днес столичният кмет Йорданка Фандъкова в интервю за БНР.

Само за час количеството дъжд, паднал над столицата, е било 50 литра на квадратен метър. Бурята причини наводняване на подлези и приземни етажи в частни и обществени сгради и затрудни за кратко движението на градския транспорт.

Градският транспорт се движи навсякъде по обичайните си маршрути, посочи Фандъкова. А според Красимир Димитров от Столичната община вече са отводнени всички засегнати от пороя сгради и улици, като все още се работи в подлеза на Лъвов мост. Аварийните екипи са реагирали на сигнали от район „Витоша“ и „Княжево“.

„През цялата нощ екипите на аварийно-спасителното звено, както и на Пожарната продължиха да работят по отстраняване на последствията от пороя“, каза Фандъкова и добави: „За много кратко време паднаха около 50 литра на квадратен метър и това създаде сериозни проблеми по отношение на завирявания както на подлези, така и на улици и булеварди. За радост пороят не създаде проблеми с общинските язовири и реките. Беше чувствително повишено нивото на реките, но към момента нивото им се понижава, общинските язовири се изпускат контролирано, следят се нивата“.

Според нея екипите са реагирали освен на отводняване и почистване на наносите от уличните платна и подлезите, и на много сигнали за наводнени сгради.

Кметът на София съобщи, че хората, чиито жилища са пострадали, могат да се обърнат за помощ към аварийните екипи.

За наводнените метростанции в София Фандъкова каза, че метрото се е движело през цялото време по график и са взети мерки от „Метрополитен“, за да се избегнат инциденти с хора.

„Не е спирано движението на метрото. В няколко станции, през стълбищните клетки, при такова количество вода имаше наводняване на отделни участъци. Тези входове бяха затворени. Към момента всичко е почистено, няма установени щети. Като цяло няма сериозни щети по транспортната инфраструктура в целия град с изключение на пътища и улици в планинските участъци, където съвсем обяснимо все още се работи по отстраняване на наносите“, каза тя.

Кметът увери, че се е реагирало приоритетно и Общината е имала много добра координация със службите на пожарната, на „Пътна полиция“ и на СДВР.

„Ние предприемаме много сериозни действия по превенция, освен почистването на шахти, което е постоянно задължение както на фирмите, така и Софийска вода и Столичния инспекторат, но освен това ежегодно почистваме около 50-100 км годишно речни корита, дерета. Това дава своето отражение, защото всички, които минаваха покрай големите реки в София, колко много бяха покачили нивата си. Ако не бяха почистени техните корита, можеше да станат сериозни наводнения. Аз по график днес имам проверка на почистването на речни корита, така че със сигурност ще коментираме превантивната работа“, каза Фандъкова.

Екипи на пожарната и на аварийното звено към общината отводняваха подлези, метрото, улици и сгради.

Над 1 500 са подадените сигнали на горещите телефони, 900 от които за наводнени сгради.

„Работи се цяла нощ по проблеми, които бяха създадени, вследствие ударния порой. При този проливен дъжд хоризонталната част от канализацията като че ли не пое, и тук трябва да се произнесат колегите от „Софийска вода“ – защо и как се случи така, че от шахти, които са на тротоара, започнаха да избиват гейзери – всички ги видяхме. Може да се дължи на различни причини, включително и на голямото количество вода. Към настоящия момент всеки трябва да си извади своите изводи за неговата компетентност и да сме готови, с превантивни действия, за да посрещаме предизвикателствата на природата“, коментира Веска Георгиева, директор на Столичния инспекторат.

Нина Макарова, директор на дирекция „Околна среда“, обясни, че редовно се чистят речните корита, но във вчерашния ден е установено, че реки по Южната дъга на София са били замърсени с битови отпадъци.

„Най-сериозният проблем беше на улица „Планинец“, където има малка река, която се влива във Владайска. Тя има вток от улицата и се оказа, че на втока е набутан бидон от зеле… Заля цялата уличка „Планинец“ и имаше проблеми“.

От Столичната община призовават гражданите да не изхвърлят отпадъци в реките, а да търсят Столичния инспекторат, за да бъдат извозени.

Напишете коментар

Вашият e-mail адрес няма да бъде публикуван.