Само в 7DniSofia.bg

Мълния във футбола! Осветлиха половин дузина левскари в ДС, един от тях се борел срещу Сектор Б

7 Dni Sofia19.07.201728510
любе спасов

Комисията по досиетата осветли 11 агенти на ДС, минали през ръководния орган на футболния съюз – Изпълкома. Установени са 17 души, но шестима са покойници.

Действащ вицепрезидент все още е Михаил Касабов, който е сред сътрудниците на комунистическите служби. Проверката на БФС е обхванала общо 72 лица, заемали или заемащи такива длъжности след 10 ноември 1989 г. насам (решение №2-1012 от 18 юли 2017 г.).

Някои от обявените сътрудници са осветени с предишни решения на Комисията при проверки в друго качество. От новите имена изпъква това на българския футболен съдия и международен съдия на ФИФА Любе Спасов. Освен Касабов и Спасов, в листите са още половин дузина левскари!

Според данните, съдържащи се в архивите на ДС, Спасов е вербуван като агент под псевдонима МАКСИМ от Софийско градско управление на МВР-ДС по линия на Шесто управление на ДС за борба с идеологическата диверсия през 1979 г. През 1982 г. е свален от оперативен отчет. Точно този отдел се бореше и срещу прогресивните сили в “синята” агитка.

Агентът на най-висока позиция в БФС е Михаил Касабов – вицепрезидент от 1995 г. Той е донасял на три управления под името Иван.

Личат още имената на бившият защитник на Левски – Веско Балевски. Красимир Георгиев пък е бившият шеф на Берое, зет на Николай Банев. Двамата са били щатни сътрудници на зловещата държавна сигурност.

Както е отбелязано, за Георги Марков, Кеворкян, Гергов се знае отдавна.

Също и за Христо Александров, който навремето на практика управляваше БФС заедно с групата на “пловдивските брокери”. Ицо Салфетката по-късно беше осъден за източване на банка. Христо е “пял” като Тошо.

Ето и пълния списък на обявените сътрудници (10 на ДС и 1 на Разузнавателното управление на Генералния щаб на БНА):

Веселин Стоянов Балевски, член на Изпълнителния комитет от 27.06.2001 г. до 27.02.2014 г.;
Георги Евдокиев Марков, член на Изпълнителния комитет от 27.06.2001 г. до 10.11.2005 г.;
Ивайло Димитров Мутафчиев, член на Управителния съвет от 29.11.1993 г. до 15.12.1995 г.;
Кеворк Таквор Кеворкян, член на Управителния съвет до 27.06.2001 г.;
Красимир Павлов Георгиев, член на Изпълнителния комитет от 10.11.2005 г. до 19.11.2009 г.;
Красимир Петров Гергов, член на Изпълнителния комитет от 19.11.2009 г. до 17.01.2014 г.;
Любе Ангелов Спасов, член на Управителния съвет от 26.06.1991 г. до 29.11.1993 г.;
Михаил Тодоров Касабов, вицепрезидент от 15.12.1995 г.;
Пеньо Иванов Хаджиев, член на Управителния съвет от 29.11.1993 г. до 15.12.1995 г.;
Петър Нейчев Нейчев, член на Управителния съвет от 29.11.1993 г. до 15.12.1995 г.;
Христо Александров Александров, член на Управителния съвет от 29.11.1993 г. до 15.12.1995 г.

Комисията е отбеляза в решението си, че за 7 лица президентът на БФС Борислав Михайлов не е предоставил необходимите данни и проверката за тях ще продължи, след като бъде получена необходимата информация.

loading...

Напишете коментар

Вашият e-mail адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани със *

loading...